9.2 C
Brussel
Vrydag, Maart 24, 2023

Atheense priester wat 'massagenesings' uitvoer wat na die klooster gestuur is

VRYWARING: Inligting en menings wat in die artikels weergegee word, is dié van diegene wat dit vermeld en dit is hul eie verantwoordelikheid. Publikasie in The European Times beteken nie outomaties onderskrywing van die siening nie, maar die reg om dit uit te druk.

Nuustoonbank
Nuustoonbankhttps://www.europeantimes.news
Die European Times News poog om nuus te dek wat saak maak om die bewustheid van burgers regoor geografiese Europa te verhoog.

Die aartsbiskop van Athene, Hieronymus, het 'n sperdatum van vyf dae aan die plaaslike priester ds. Dimitrios Loupasakis, wat dien by die Kerk van St. Isidori” van Lykavitos, in die middel van die Griekse hoofstad, om die tempel te verlaat en saam met sy geestelike kinders na 'n klooster te verhuis wat deur die kerkleierskap aan hom toegewys is.

Dit het gekom ná maande se debat oor hoe om te gaan met 'n geestelike wat die afgelope jare in een van twee tempels op Athene se hoogste heuwel gedien het en beweer het dat hy in besit was van 'n wonderbaarlike kruis, 'n erfenis van sy tante, wat 'n heilige van die eiland Kreta. Die priester beweer dat hy met hierdie kruis wonderwerke verrig, insluitend die opstanding van die dooies.

Duisende mense stroom na die klein kapel van Lykavitos, en die genesingsessies word op kameras opgeneem en dan onder godsdiensgroepe op sosiale media gedeel. Uiterlik herinner hulle baie aan Protestantse genesingsbyeenkomste. Die priester het in sy preke gepraat van honderd kinders met kanker wat na sy kerk gekom het en Christus “op ’n wolk” gesien het, waarna hulle genees is. Die preke van ds. Dimitrios was hoogs emosioneel en dramaties, en hy het baie bewonderaars onder die Atheense intelligentsia gehad. Onder hulle is sestien jong mans van ongeveer 25 jaar wat “soos monnike” onder sy leiding leef. Vader self. Dimitrios is nie 'n monnik nie, hy is geskei.

Die kapel “St. Isidori” is 'n aartsbiskopale kerk, baie naby aan die gebou van die Sint Sinode, en is onder die direkte jurisdiksie van die aartsbiskop van Athene, en daarom is daar van hom verwag om die probleem op te los. In 'n onderhoud met aartsbiskop Kathimerini Kyriakis van die afgelope dae, het die aartsbiskop van Athene verduidelik dat hy uiteindelik besluit het om 'n pastorale besluit te neem en die geleentheid aan die geestelike kinders van ds. Dimitrios om in die kerk te bly. “Ek het na hulle gedraai en hulle aangemoedig om na die klooster te gaan wat aan hulle verskaf is – het die aartsbiskop gesê. – As hulle as monnike wil lewe, kan hulle dit daar doen. Hulle sal in ’n kanonieke klooster wees en sal ’n verhouding met die plaaslike biskop en kerk hê.” Die aartsbiskop glo ook dat dinge nou buite beheer is, terwyl die gemeenskap in 'n klooster in die kerkregtelike tradisie van die Kerk sal inpas. Hy het vyf dae aan ds. Dimitrios en die "monnike" om hom om na die klooster te trek wat aan hulle verskaf is, en as hulle weier, sal hulle onderwerp word aan die strawwe wat deur die kerkkanonne voorsien word.

Hierdie besluit van aartsbiskop. Hieronimus word as 'n sukses gewaardeer deur die ondersteuners van die priester, wat sodoende outonomie sal verkry en sy aktiwiteit as 'n "wonderwerker" en 'n "profeet" sal voortsit. Sommige metropolitane het aangedring op kerklike straf om te wys dat die Kerk nie die optrede van die priester as Ortodoks en kerklik aanvaar nie.

Die probleem van "wonderwerke in die kerk van Lykavitos" is 'n paar maande gelede geopper deur Argolid Metropolitan Nectarius, wat tydens 'n vergadering van die Sint Sinode verklaar het dat die Kerk nie meer valse profete kan verdra en probleme wat baie mense raak, kan toesmeer nie. Hy het gesê die betrokke priester het dosyne klagtes in die aartsbisdom Athene ontvang van mense wat mishandel is en dat sy saak reeds in 2017 deur die kerkhof aangehoor is, maar weens die priester se mediagewildheid en sy roem as 'n wonderwerker, maatreëls word nie getref nie. Heilige Sinode het 'n omsendbriefboodskap oor valse profete aangeneem, wat op Allerheiligesondag (19.06.2022) gelees is.

Spesifiek, die teks van die omsendbrief boodskap aan die gelowiges getiteld “Die gawes van die Heilige Gees en die Valse Profete” lui:

“Geliefdes in die Here kinders,

'n Week na die Pinksterfees, wanneer die Kerk van Christus aan die wêreld geopenbaar word, vier ons die kinders van hierdie “nuwe skepping” van genade, dit is die Kerk, wat almal God se heiliges is, die mense wat werklik die Gees. Die Heilige Gees is die bron van heiligheid en van alle gawes. Hy skenk God se genade, volgens die mens se geestelike toestand, “soos Hy wil” (1 Kor. 12:11). Volgens die goddraende vaders is die vervulling van die gebooie en gebed die redes waarom hulle die genade van die Heilige Gees ontvang het. “Volgens die vervulling van die gebooie” – skryf St. Markus die Kluisenaar – sal nie die luisteraars nie, maar die uitvoerders van die wet bewoners van die Heilige Gees word. Volgens die leringe van die heiliges is dit waaraan ons kan deelneem nie die wese van God nie, maar Sy energie. Hierdie energie word goddelike genade, Lig en Gees van God genoem en lei die mens tot vergoddeliking. Die nederiges ontvang God se genade. Net hulle kan met sekerheid die hede en die toekoms ontdek, onderskei waar die waarheid is en waar die leuen is. Die heiliges en diegene wat die gawes ontvang het, roem nie, maar is selfs meer verneder na die goddelike besoek.

Daarteenoor is diegene wat van genade ontbloot valse profete, misleide en bedrieërs, wolwe wat nie die verbale skape van die Kerk spaar nie en beset is deur 'n gees van hoogmoed en selfbeeld. Die verskynsel van valse profete bestaan ​​in elke eeu. In die Ou Testament het God baie groot profete gegee. Soos die wyse Salomo opgemerk het, word God se wysheid soms aan heilige siele gegee en skep God se vriende en profete. Terselfdertyd het daar egter baie valse profete onder die Israeliete verskyn. Van die begin af het die Here sy volk oor hulle gewaarsku en as 'n onderskeidende teken gegee om hulle die afwyking van die ware geloof te erken. Die valse profete het nie “uit die mond van die Here” gepraat nie, maar “uit hulle harte” (Jer. 23:16). God het hulle nie gestuur nie, maar hulle was haastig om te profeteer. God het nie met hulle gepraat nie, maar hulle het geprofeteer. Om gehou en aanvaar te word, het hulle vleiery gebruik. Alhoewel hulle gesien het dat die volk die woord van die Here verwerp het, het hulle geprofeteer dat hulle ware vrede sou geniet. So het hulle die volk met hulle valse profesieë mislei en hulle na die verderf gelei. Daarom is hulle op die ou end in die skande en oneer aangedoen en verval in die volkome veragting en onguns van die volk. Hulle het verskyn as "jakkalse in verlate plekke" (Eseg. 13:4), dit wil sê, soos jakkalse daarvan hou om in verlate plekke te dwaal, so verskyn valse profete hoofsaaklik in tye wanneer mense, weens hulle boosheid en sonde, van goddelike ontneem word. genade en beskerming.

Die Nuwe Testament sê ook dat “baie valse profete in die wêreld ingegaan het” (1 Johannes 4:1). Reeds aan die begin van Sy preek, in die Bergpredikasie, rig ons Here Jesus Christus die gelowiges se aandag op die valse profete wat in skaapsklere na hulle toe kom, maar binne-in is hulle roofsugtige wolwe. Hulle sondige dade is duidelike bewyse dat hulle nie vate van God se genade is nie. Trouens, Christus het geprofeteer dat namate tye vorder en ongeregtigheid toeneem, valse profete sou toeneem en dat baie deur hulle dwalings op ’n dwaalspoor gelei sou word. Dit is kenmerkend van hulle om verdeeldheid en skandale in die Kerk te skep, om in stryd met die leerstellings van die Kerktradisie op te tree, om nie die Here te dien nie, maar hulle eie belange, en om vleiende en verhewe woorde te gebruik om die harte van goeie mense te mislei. Kortom, valse profete en in die algemeen alle misleide mense is onkruid wat die duiwel in die Here se akker geplant het sodat die werk van goddelike rentmeesterskap vir die redding van mense nie uitgevoer sal word nie.

In vandag se tyd het valse profete in die Kerk vermeerder, wat baie gelowiges mislei het en daar is 'n gevaar dat hulle in skeuring of dwaalleer sal verval. Sommige van hulle het hulself as onderwysers en deskundiges oor die toekoms aangestel en die gelowiges ontstel met verskeie skrikwekkende stories. Ander interpreteer die woorde van moderne of ouer heiliges verkeerd en stel dit volgens hul eie manier van dink voor. Nog ander verwys na anonieme ou mans, wat nog lewe, wat toekomstige rampe en oorloë profeteer en soms selfs spesifieke datums vasstel, en wanneer dit nie waar word nie, gee hulle nie moed op nie, maar stel nuwe datums in plaas daarvan om in skaamte te swyg. Ander wys ook heilige voorwerpe wat huil, bloei en verskeie ander buitengewone en wonderbaarlike verskynsels aanbied. Natuurlik aanvaar die Kerk ongetwyfeld beide heilige voorwerpe en heilige ikone, sowel as die manifestasie van verskeie verskynsels van goddelike genade daardeur, maar groot sorg en onderskeiding is ook nodig, veral in ons tyd wanneer wel, met die oorheersing van die internet , sulke dinge versprei baie vinnig en word dadelik bekend. Die groot heilige en profeet van ons tyd, die ouderling Porphyrius, merk op dat “hierdie tekens ... nie almal goddelik is nie. Sommige van hulle word deur die duiwel deur mense veroorsaak. Versigtigheid word vereis.” Daarom moet ons in sulke gevalle baie versigtig wees, sodat daaragter nie die hand van God is nie, maar boosheid en mense wat beset is deur 'n gees van dwaling en 'n begeerte na selfbevordering, self-gestileerde verlossers wat nie die wil van God, maar eie belang.

Met hierdie dinge in gedagte gee ons aandag aan die gelowiges in ons kerk dat hulle nie mislei moet word deur verskeie bedrieërs en valse profete wat hulle aflei van hul hoofdoel – vooruitgang in die Ortodokse geloof en geestelike lewe nie. Hulle rig hulle aandag op siek toestande, op aktiwiteite en beroepe wat vir hulle geen voordeel inhou nie, maar eerder onrus en angs, skandale en skeur van die ontoegewerkte tuniek van die Kerk, dit wil sê van Christus, veroorsaak.

Kom ons bly getrou aan die tradisie wat ons in ons kerk ontvang het, vermy die selfsugtiges, eer en gehoorsaam die pastore en biskoppe van ons kerk wat oor ons waak, en soek bowenal "dit wat dien tot vrede en tot wedersydse opbou" (Rom. 14:19), sodat die genade van die Heilige Gees in ons kan rus, wat die Gees van waarheid, vrede en eenheid is”.

Intussen het bewonderaars van ds. Dimitrios het 'n klag teen Mitr. Nectarius, en beskuldig hom van “laster, die verspreiding van valse nuus en die publieke aanhitsing van geweld of haat”. Die metropolitaan laat egter nie sy woorde prys nie en noem wat in Likavitos gebeur “’n wond in die liggaam van die Kerk”, waaroor sy biskoplike gewete nie kan swyg nie. Hy beweer dat tientalle ernstig siek mense gely het onder die valse ouderling se leierskap, en die mistiek wat hy rondom homself skep, is siek en het niks met die Kerk te doen nie.

Foto: Heilige Sinode van die Ortodokse Kerk van Griekeland

- Advertensie -

Meer van die skrywer

- Advertensie -

Moet lees

- Advertensie -

Jongste artikels