-0.9 C
Brusel
Úterý, Březen 28, 2023

Estonský metropolita Eugene požadoval, aby vyjádřil svůj odstup od moskevského patriarchátu

ODMÍTNUTÍ ODPOVĚDNOSTI: Informace a názory reprodukované v článcích jsou těmi, kdo je uvedli a je jejich vlastní odpovědnost. Publikace v The European Times neznamená automaticky souhlas s názorem, ale právo jej vyjádřit.

Newsdesk
Newsdeskhttps://www.europeantimes.news
European Times News si klade za cíl pokrýt zprávy, na kterých záleží, a zvýšit tak povědomí občanů po celé geografické Evropě.

Estonský metropolita Eugene: Nesouhlasím s tím, aby byly odpuštěny všechny hříchy vojáků zabitých při plnění jejich vojenské povinnosti

Dne 12. října 2022 zaslal metropolita Eugene z Tallinnu a celého Estonska ministru vnitra země Laurimu Laanemetsovi a ministryni spravedlnosti Lee Danilson-Jargové odpověď na dopis, který ministerstvo vnitra obdrželo 7. října 2022.

Metropolita Eugene z Tallinnu a celého Estonska ve své odpovědi uvedl, že se liší od prohlášení ruského patriarchy v jeho kázání z 25. září tohoto roku. Prohlásil, že nesouhlasí s tím, „aby všechny hříchy vojáků zabitých při popravě armády byly odpuštěny“. Teologové se již vyjádřili, že dopis pravděpodobně přinese výsledky a sníží napětí ve vztazích se státem, ale nepřesvědčí estonskou společnost, že estonská pravoslavná církev nepodporuje vojenskou ideologii Moskevského patriarchátu.

Zde je celé znění odpovědi:

„Ministrovi vnitra Estonské republiky

Ministr spravedlnosti Estonské republiky

Vážený pane Lauri Lyaanemets

Vážená paní Lea Danilson-Yarg

V dopise ze dne 07.10.2022, adresovaném mně a synodu naší církve, mě požádal prorektor Ministerstva vnitra pan Raivo Kuit (s upozorněním na zahájení řízení o zrušení mého přechodného pobytu povolení) učinit veřejné prohlášení v médiích do 12.10.2022, ve kterém

1) jednoznačně a jasně vyjádřit, zda sdílím či nesdílím názory Jeho Svatosti patriarchy moskevského a celého Ruska Kirilla, vyjádřené v jeho kázání ze dne 09, odůvodňující vojenské akce Ruské federace v Ukrajina;

2) přesvědčit jak ministerstvo vnitra, tak estonskou veřejnost, že Estonská pravoslavná církev – moskevský patriarchát neprovádí v Estonsku žádné podněcující aktivity, které by mohly být vyvolány kázáním Jeho Svatosti patriarchy moskevského a celého Ruska Kirilla, a ano nepropagovat takovou ideologii.

V reakci na toto odvolání uvádím následující:

1. Naše církev se ve své činnosti řídí Statutem Estonské pravoslavné církve – MP a zákony Estonské republiky.

Na základě pravoslavného učení se Estonská pravoslavná církev staví proti válce a podporuje mír a mírové řešení všech konfliktů, což bylo potvrzeno v prohlášení synodu Estonské pravoslavné církve z 6. října tohoto roku.

V této souvislosti bych vás rád informoval, že nesdílím to, co Jeho Svatost patriarcha Kirill řekl ve svém kázání z 25. září 2022 o odpuštění všech hříchů vojákům zabitým při výkonu služby.

19. března tohoto roku jsem se připojil k prohlášení Estonské rady církví odsuzujícím válku a vyzývajícím k ukončení nepřátelství. Moje pozice se od té doby nezměnila.

2. Abych přesvědčil estonskou vládu a veřejnost, že estonská pravoslavná církev – MP nešíří v Estonsku ideologii vyzývající k válce, musím začít s následujícím:

V projevu k synodu Estonské pravoslavné církve – MP v souvislosti s probíhající válkou v Ukrajina, slavnostně jsme potvrdili našemu sboru a estonskému lidu, že se modlíme k Bohu za brzké ukončení této války, stejně jako všechny křesťanské církve v Estonsku. Ve všech našich kostelech se při každé liturgii modlí za konec války a brzké obnovení míru na ukrajinské půdě.

Od samého počátku nepřátelství v Ukrajina, Vyzval jsem své pasomy, aby nepropadali pocitům nepřátelství a nenávisti, aby se nezapojovali do politických diskusí, zejména v církevním prostředí, ale aby se zapojili do pomoci uprchlíkům, kteří zůstali bez domova a prostředků na živobytí. Dary ve výši 10,000 XNUMX eur vybrané v našich kostelech byly převedeny na účet MTÜ Eesti Pagulasabi. Farníci našeho sboru pracují v přijímacích střediscích pro uprchlíky, pomáhají se sběrem šatstva, potravin a základních životních potřeb a pokud je to možné, pomáhají také řešit problémy s ubytováním. Naši kněží poskytovali a nadále poskytují duchovní podporu ukrajinským uprchlíkům, kteří přicházejí do kostelů Estonské pravoslavné církve – Moskevského patriarchátu.

V současné době je v Estonsku 38 farností Estonské pravoslavné církve – Moskevského patriarchátu, který sdružuje většinu pravoslavných věřících v naší zemi. Od března 2022 mají téměř všechny naše farnosti farníky z řad ukrajinských pravoslavných uprchlíků, kteří přišli do Estonska. A to může jen potvrdit, že v našich farnostech neprobíhá žádná vojenská propaganda a nenávistné projevy. Takové akce se rychle stanou známými, protože činnost každé z našich farností je otevřená a transparentní.

Pokud jde o zbytek, doufám ve smysluplnou výměnu názorů na jednání na Ministerstvu vnitra, na které jsem zván 18.10.2022.

S respektem

Metropolita Tallinnu a celého Estonska Evgeny“

- Reklama -

Více od autora

- Reklama -

Musíš číst

- Reklama -

Poslední články