18.9 C
Brisel
Nedjelja lipnja 16, 2024
Vijesti iz klubaCrkve potvrđuju mjesto kršćanskih vrijednosti u europskoj politici i društvu

Crkve potvrđuju mjesto kršćanskih vrijednosti u europskoj politici i društvu

ODRICANJE ODGOVORNOSTI: Informacije i mišljenja reproducirana u člancima pripadaju onima koji ih iznose i njihova je vlastita odgovornost. Objava u The European Times ne znači automatski odobravanje stajališta, već pravo na njegovo izražavanje.

PRIJEVODI ODRICANJA ODGOVORNOSTI: Svi članci na ovoj stranici objavljeni su na engleskom jeziku. Prevedene verzije rade se putem automatiziranog procesa poznatog kao neuronski prijevodi. Ako ste u nedoumici, uvijek pogledajte izvorni članak. Hvala na razumijevanju.

Newsdesk
Newsdeskhttps://europeantimes.news
The European Times Vijesti imaju za cilj pokriti vijesti koje su važne za povećanje svijesti građana diljem geografske Europe.

Dok se Europa priprema za izbore za EU 2024. u lipnju, predstavnici raznih Crkava okupili su se u Solunu, u Grčkoj, 15. i 17. svibnja 2024. kako bi istaknuli ulogu kršćanskih vrijednosti u europskoj politici i društvu usred rastuće sekularizacije. Mgr. Crociata je izjavio: “Crkve imaju priliku i odgovornost dati našim društvima nadu da neće izgubiti sjećanje na korijene koji oživljavaju vrijednosti koje drže naše zajednice zajedno”. govori [1 - 2] | Fotogalerija | deklaracija: EN - FR - DE

Ekumenska-konferencija-solunske-kršćanske-vrijednosti

Međunarodna konferencija bila je tema promišljanja i političkog dijaloga u susret nadolazećim europskim izborima. Sudionici su istraživali i ispitivali kreativne načine promicanja kršćanskih vrijednosti u europskim društvima i političkim arenama, učinkovito pridonoseći rješavanju tekućih kriza koje utječu na mir, klimu, društvo i gospodarstvo.

Nj.E. Mgr. Mariano Crociata, predsjednik COMECE-a, istaknuo je vitalnu ujedinjujuću ulogu Crkava. "[Mi] imaju priliku i odgovornost dati našim društvima nadu da neće izgubiti sjećanje na korijene koji oživljavaju vrijednosti koje drže naše zajednice zajedno”.

Na sličan način, nadbiskup Nikitas od Thyateire i Velike Britanije, predsjednik CEC-a, također je naglasio: “Ujedinjeni smo u duhu i podupiremo napore svih koji žele vidjeti kršćanske vrijednosti u europskom društvu. Ideja brisanja kršćanskih vrijednosti, tradicije i jezika neizbježno znači brisanje vlastitog identiteta”.

Konferencija se također bavila sve većom vjerskom nepismenošću među donositeljima političkih odluka. Sudionici su raspravljali o načinima na koje Crkve traže i čuvaju prostor za vjeru kao legitiman element u europskom političkom diskursu.

“Naša društva žive u paradoksalnoj kulturnoj i moralnoj situaciji – kazao je mons. Crociata. S jedne strane, čini se da nemaju pravo prepoznati transcendentne korijene vrijednosti koje su u temelju našeg zajedničkog života; s druge strane, potreban im je zajednički etos kako bi održali neku vrstu jedinstva i koherentnosti.”

“Crkve imaju priliku i odgovornost dati našim društvima nadu da neće izgubiti sjećanje na korijene koji oživljavaju vrijednosti koje drže naše zajednice zajedno”, Mgr. Nastavio je Mariano Crociata.

Predsjednik COMECE-a osvrnuo se i na temu populizma i njegovih različitih utjecaja na aktualni europski politički i društveni život.

“Populizam se temelji na odnosu – ili pretpostavljenom odnosu – između vlada i ljudi bez ikakvog društvenog posredovanja. Na taj način vlade zauzimaju sav politički prostor, a ljudi su prepušteni svima na milost i nemilost, u savršenoj izolaciji, koja danas ima precizan naziv: individualizam.”, izjavio je.

Događaj je bio i prilika za službeno potpisivanje deklaracije 'Europo, budi svoja! – Obraćanje europskim institucijama, kandidatima za zastupnike u Europskom parlamentu i političkim strankama objavljeno u ožujku 2024. Deklaraciji se može pristupiti ovdje.

Konferencija je održana od 15. do 17. svibnja 2024. Organizira ju Komisija Biskupskih konferencija Europske unije (COMECE) u suradnji s Konferencijom europskih crkava (CEC), Interparlamentarnom skupštinom za pravoslavlje, Svetom metropolijom Soluna i Teološke škole Aristotelovog sveučilišta u Solunu

- Oglašavanje -

Više od autora

- EKSKLUZIVNI SADRŽAJ -spot_img
- Oglašavanje -
- Oglašavanje -
- Oglašavanje -spot_img
- Oglašavanje -

Morate pročitati

Najnoviji članci

- Oglašavanje -