5.9 C
Brüsszel
Február, február 29, 2024
VallásKereszténységEgyre több moldovai pap hagyja el az orosz ortodox egyházat...

Egyre több moldovai pap hagyja el az orosz ortodox egyházat, és a román patriarchátushoz költözik

NYILATKOZAT: A cikkekben közölt információk és vélemények az azokat közölők sajátjai, és ez a saját felelősségük. Publikáció in The European Times nem jelenti automatikusan a nézet jóváhagyását, hanem a kifejezés jogát.

NYILATKOZAT FORDÍTÁSA: Ezen az oldalon minden cikk angol nyelven jelent meg. A lefordított verziók egy neurális fordításként ismert automatizált folyamaton keresztül készülnek. Ha kétségei vannak, mindig olvassa el az eredeti cikket. Köszönöm a megértésed.

A ROC moldovai ortodox egyházközségeinek nagy része elhagyta ezt a joghatóságot, és csatlakozott a román ortodox egyházhoz, amely szintén rendelkezik saját joghatósággal az országban.

Az elmúlt héten a Kisinyói Szeminárium és Teológiai Akadémia alapítója és rektora, Vjacseszlav Kazak atya a helyi plébániával együtt a román templomba költözött. További tizenhárom pap követte példáját. Köztük van Andrei Oistrich atya, a Lelkészteológiai Kar dékánja és a szeminárium lelkésze. A közeljövőben várhatóan további ötven plébánia hagyja el a moszkvai patriarchátust, és csatlakozik a román egyházhoz.

Döntését Andrej Oistrich atya azzal indokolta, hogy az orosz egyház a moldovai ortodoxok „mostohaanyja”, és egyre több hívének van lelkiismereti problémája, mert az orosz egyház aktívan támogatja az ukrajnai háborút. Október végén távozott az akadémián betöltött posztjáról.

A tömeges kivándorlás a román joghatóságba azután következett be, hogy a múlt hónapban a Moldovai Metropolita (Moszkvai Patriarchátus) vezetése hat papot menesztett, mert azok átmentek a román egyház besszarábiai metropolitájához. A Besszarábiai Metropolisz ezt a döntést kánonilag semmisnek minősítette, mivel nem kánoni és teológiai érveken alapult, és felszólított minden klerikust és szerzetest, aki úgy érzi, hogy az orosz egyházmegyék elnyomják, „legyen bátor, hagyja fel ezt a rabszolgaságot, és térjen vissza a hagyományokhoz és a közösséghez. a román ortodox egyház”.

Az ukrajnai orosz háború kezdetétől a mai napig több mint hatvan egyházközség került a ROC-tól a román ortodox egyházhoz. A joghatóság-váltás új hulláma azután következik be, hogy a Moldovai Főváros (MP) metropolita, Vlagyimir aggasztó levele ez év szeptemberében fordult Kirill orosz pátriárkához, amely nyilvánosságot kapott. Ebben Vlagyimir metropolita kifogásolja, hogy a moldovai orosz egyház az ukrajnai háború miatt teret veszít az országban, és egyre több pap és laikus költözik a román patriarchátushoz, akiket vonzanak a magas állami fizetések és egyéb szociális juttatások. a román állam által. Elmondja, hogy Ukrajna orosz inváziója után a Moldovai Fővárost, mint az Orosz Ortodox Egyház részét, „a Kreml frontállásának” és a háború „támogatójának” tekintik, ami veszélyezteti annak létét: „Mert a Moldovai Ortodox Egyház, ez az egyesület egyenértékű azzal, hogy eltűntünk az ország vallási és társadalmi színteréről, mivel polgártársaink kategorikusan elutasították Oroszország agresszív beavatkozását mind a szomszédos, mind a baráti országunk, Ukrajna ügyeibe, és belügyeinkben”.

A Moldovai Köztársaságban két, a Moszkvai Patriarchátusnak, illetve a Román Ortodox Egyháznak alárendelt ortodox egyház van, amelyek 2007 óta vitatják kánoni státuszukat, amikor a Román Ortodox Egyház besszarábiai metropolitájának három egyházmegyéjét visszaállították. a Szovjetunió összeomlását regisztrálták az országban. Érdekes részlet, hogy ugyanebben az évben az orosz és a román egyház képviselői a bulgáriai trójai kolostorban találkoztak, hogy leküzdjék a moldovai román egyházmegyék megnyitása okozta feszültséget.

Moldovában a joghatóság megváltoztatását törvény szabályozza. Minden illetékességet megváltoztató egyházközség megkapja a regisztrációt és a dokumentumokat a Közszolgálati Ügynökségtől.

Közben ma kiderült, hogy a gyülekezet elnöke „Szent. Dimitar” Kisinyovban, Pavel Borsevski atya levelet küldött a moldovai érsekség prímásának, Vlagyimir metropolitának, hogy kezdeményezze az egész moldovai templom átadását a Román Patriarchátus joghatósága alá. A nyílt levél azt állítja, hogy a fővárosi papok többsége támogatja.

- Reklám -

Még több a szerzőtől

- EXKLUZÍV TARTALOM -spot_img
- Reklám -
- Reklám -
- Reklám -spot_img
- Reklám -

Muszáj elolvasni

Legfrissebb cikkek

- Reklám -