16.8 C
Брисел
Петок, мај 10, 2024
на меѓународно нивоЛитванија го запрепасти кошаркарскиот свет: три генерации, три победи над САД

Литванија го запрепасти кошаркарскиот свет: три генерации, три победи над САД

Историска пресметка во арената Mall of Asia

ОДГОВОР: Информациите и мислењата репродуцирани во написите се оние што ги наведуваат и тоа е нивна сопствена одговорност. Објавување во The European Times не значи автоматски одобрување на ставот, туку право да се изрази.

ПРЕВОД ОДОБРУВАЊЕ: Сите написи на оваа страница се објавени на англиски јазик. Преведените верзии се прават преку автоматизиран процес познат како невронски преводи. Ако се сомневате, секогаш повикувајте се на оригиналниот напис. Ви благодариме за разбирањето.

Хуан Санчез Гил
Хуан Санчез Гил - кај The European Times Вести - Најмногу во задните редови. Известување за корпоративните, социјалните и владините етички прашања во Европа и на меѓународно ниво, со акцент на основните права. Исто така давање глас на оние кои не ги слушаат општите медиуми.

Манила, Филипини. Толпа од 11,349 фанови беа сведоци на неверојатен момент во „Мол оф Азија“ арената кога Литванија постигна неверојатна победа над САД со конечни 110-104. Овој интензивен и возбудлив натпревар ја покажа страста и талентот присутни во меѓународната кошарка, целосно вреди да се појави во вестите на ЕУ.

Импресивен почеток и возбудлив заклучок

Уште од самиот почеток, Литванија ја покажаа својата доминација воспоставувајќи водство од 52-31 кон крајот на првото полувреме. Сепак, она што ја направи оваа игра навистина извонредна не беше само раната предност на Литванија, туку и возбудливиот заклучок што ги натера сите да зујат.

За време на полувремето тренер Стив Кер и неговиот тим ја направија својата магија со запалување на искра што ја ограничи Литванија на само два поени во првите пет минути од третата четвртина. Застрашувачката негатива од 17 поени со која се соочи тимот на САД на полувремето брзо се намали на четири поени благодарение на Микал Бриџис кој водеше непоколеблив моментум. На 10 минути до крајот, резултатот беше 71-65, внесувајќи нова енергија во тимот на САД.

Сепак, селекторот на Казахстан, Казис Максвитис покажа брилијантност одржувајќи совршено избалансиран тим.

Вториот тим поведе, поставувајќи четврта четвртина. Со играчи како Јонас Валанчиунас и Донатас Мотијејунас во боја заедно со неочекуваниот истакнат Ваидас Каринијаускас како резервен шпиц, Литванија постојано наоѓаше начини да постигне гол во близина на кошот, спречувајќи го САД тим од приближување до нивното водство.

Во минутите од играта, Литванија остана присебна и ги изведе клучните слободни фрлања за да ја обезбеди својата тешко извојувана победа со прецизност и смиреност.

Најдобри моменти од кошаркарскиот натпревар на Литванија САД
Литванија го запрепасти кошаркарскиот свет: Три генерации, три победи над САД 2

Незапирливиот Јонас Валанчиунас

Јонас Валанчиунас беше сила во текот на овој натпревар. Само неговата статистика не го доловува целосно неговото влијание врз теренот. Валанчиунас не само што водеше гласно, туку и презентираше застрашувачко физичко присуство за Литванија. Јарен Џексон Џуниор, Боби Портис Џуниор и Паоло Банчеро можат да го потврдат предизвикот да се соочиме со него и во одбрана и во офанзива. Додека Валанчиунас заврши со 12 поени, 7 скока и 2 блокади, неговото влијание го надмина она што се гледа во бројките.

Статистиката ја раскажува приказната

Импресивните перформанси на Литванија беа истакнати со нивната прецизност за шутирање три поени додека ги направија своите први девет обиди надвор од лакот. Ова извонредно достигнување им овозможи да изградат предност од 21 поен во текот на првото полувреме. И покрај тоа што нивната прецизност од три поени се намали, нивната способност да обезбедуваат скокови се истакна. Тие успеаја да зграпчат 18 скока, што резултираше со значителна предност од 17-2 во поени за втора шанса.

Продолжување на литванското наследство

Победата на Литванија во овој натпревар го одбележа времето кога тие ги совладаа САД, прикажувајќи различни генерации на кошаркарски таленти. Оваа победа испраќа порака до кошаркарскиот свет; Литванија е сериозен кандидат за златниот медал.

Шест литвански играчи постигнаа цифри, демонстрирајќи добро заокружен прекршок кој одигра клучна улога во поразот на САД. Ентони Едвардс го предводеше тимот со импресивни 35 поени, но ниту еден од неговите соиграчи не постигна повеќе од 14 поени. Ова ја направи играта необично и предизвикувачко искуство за САД, на Светското првенство.

Што рекоа

• Казис Максвитис, селектор на Литванија: „Треба да ги зачуваме нашите емоции и нашиот напор за следниот натпревар. Само за два дена го започнуваме плеј-офот. Им честитам на моите играчи, но треба да имаме кратко сеќавање за да се подготвиме за вториот натпревар“.
  • Ваидас Каринијаускас, Литванија: „Тешко е да се зборува. Тоа беше тежок натпревар од самиот почеток. Голема победа за нашата земја, за играчите, тренерите е да играме против најдобрите во светот. Среќен сум за мојата земја, за моето семејство, за нашите семејства и не треба да застанеме сега. Не треба многу да славиме; Имаме „направи или умри“ против Србија за 48 часа“.
  • Стив Кер, селектор на САД: „Одлична кошаркарска игра. Литванија очигледно само што излезе од портите запалена, ги направи првите девет тројки, ни ја однесе. Го сакам начинот на кој нашите момци возвратија, одиграа многу подобро во второто полувреме, се натпреваруваа како луди, даваа навистина добра серија, но тоа не беше доволно. Тоа е одлична игра за нас да ја доживееме. Ова е ФИБА. Има големи тимови кои имаат континуитет, кои разбираат што прават, извршуваат. Литванија беше брилијантна вечерва; тие заслужија да победат“.
  • Ентони Едвардс, САД: „Среќа што можеме повторно да играме; само за тоа размислувам“.

Во големиот театар на меѓународната кошарка, извонредната победа на Литванија над Соединетите Држави несомнено ќе остане запишана во историјата како доказ за нивната вештина, издржливост и непоколеблива посветеност на извонредноста. Светот сега со нетрпение ја очекува нивната претстојна пресметка со Србија, натпревар кој ветува дека ќе биде ништо помалку од наелектризирање.