19.2 C
Brussel
Maandag Oktober 2, 2023
Redakteur se keuseDuitsland na EHMR gebring omdat hy akkreditasie aan 'n Christelike skool geweier het

Duitsland na EHMR gebring omdat hy akkreditasie aan 'n Christelike skool geweier het

Skending van vryheid van onderwys: Duitsland ontken Christelike privaatskoolakkreditasie, saak aanhangig gemaak by Europa se hoogste menseregtehof

VRYWARING: Inligting en menings wat in die artikels weergegee word, is dié van diegene wat dit vermeld en dit is hul eie verantwoordelikheid. Publikasie in The European Times beteken nie outomaties onderskrywing van die siening nie, maar die reg om dit uit te druk.

VRYWARINGVERTALINGS: Alle artikels op hierdie webwerf word in Engels gepubliseer. Die vertaalde weergawes word gedoen deur 'n outomatiese proses bekend as neurale vertalings. As jy twyfel, verwys altyd na die oorspronklike artikel. Dankie vir die begrip.

Juan Sanchez Gil
Juan Sanchez Gil
Juan Sanchez Gil - by The European Times Nuus - Meestal in die agterlyne. Verslagdoening oor korporatiewe, sosiale en regeringsetiese kwessies in Europa en internasionaal, met die klem op fundamentele regte. Gee ook stem aan diegene wat nie deur die algemene media geluister word nie.

Meer van die skrywer

Untold Tales: Verken Europa se betowerende legendes

Untold Tales: Verken Europa se betowerende legendes

0
Untold Tales: Exploring Europe's Enchanting Legends - Begin op 'n mistieke reis deur die boeiende folklore wat Europa se ryk kulturele tapisserie gevorm het.
Abaya - Groep vroue wat lieg en hul gesigte bedek

Abaya-verbod in Franse skole heropen omstrede Laïcité-debat en diep afdelings

0
Die verbod op die abaya in Franse skole het omstredenheid en protes ontlok. Die regering poog om godsdiensverskille in onderwys uit te skakel.

Skending van vryheid van onderwys: Duitsland ontken Christelike privaatskoolakkreditasie, saak aanhangig gemaak by Europa se hoogste menseregtehof

Straatsburg - ’n Christelike hibriede skoolverskaffer wat in Laichingen, Duitsland, gesetel is, veg teen die Duitse staat se onderdrukkende onderwysstelsel. Na die eerste aansoek in 2014 het Duitse owerhede gesê dat die Vereniging vir Gedesentraliseerde Leer nie primêre en sekondêre onderwys kan gee nie, alhoewel dit voldoen aan al die staatsmandaatvereistes en kurrikulums. Die Vereniging se skool is gebaseer op 'n nuwe en meer gewilde vorm van onderwys wat leer in die skool en tuis kombineer.

Op 2 Mei het prokureurs van ADF International, 'n menseregtegroep, die saak na die Europese Hof vir Menseregte (EHMR) geneem.

  • Duitse basterskool - innoverende in-klas- en tuisleermodel - vat uitdaging aan die Europese Hof vir Menseregte nadat akkreditasie geweier is 
  • Duitsland het een van die mees beperkende onderwysstelsels wêreldwyd; laer hof noem gebrek aan sosialisering vir studente  

Dr. Felix Bollmann, die Direkteur van Europese Voorspraak vir ADF Internasionaal en die prokureur wat die saak by die EHMR ingedien het, het die volgende gesê:

“Die reg op onderwys sluit die reg in om innoverende benaderings soos hibriede skoolopleiding te aanvaar. Deur hierdie opvoedkundige model te beperk, skend die staat die reg van Duitse burgers om onderwys te volg wat ooreenstem met hul oortuigings. Wat die vereiste van fisiese teenwoordigheid betref, het Duitsland een van die mees beperkende onderwysstelsels ter wêreld. Die feit dat 'n innoverende skool wat op Christelike waardes gebaseer is, erkenning geweier is, is 'n ernstige ontwikkeling wat deur die Hof ondersoek moet word. Die saak bring die verskriklike kwessies met opvoedkundige vryheid in die land aan die lig.”

Die Vereniging het sy aanvanklike aansoek om akkreditasie in 2014 ingedien, maar staatsonderwysowerhede het dit vir drie jaar geïgnoreer. Weens die gebrek aan optrede het hulle 'n regsgeding in 2017 aanhangig gemaak, met die eerste hofsitting wat eers in 2019 plaasgevind het, die appèl in 2021, en die derde instansiehof in Mei 2022. In Desember 2022 het die Hooggeregshof die finale binnelandse appèl verwerp. 

Hibriede onderwys, suksesvol en gewild, maar tog beperk 

Die Vereniging vir Gedesentraliseerde Leer het die afgelope nege jaar effektief 'n onafhanklike basterskool bedryf, wat klasonderrig kombineer met digitale aanlynlesse en onafhanklike studie by die huis. Die instelling het staatsgoedgekeurde instrukteurs in diens en voldoen aan 'n voorafbepaalde kurrikulum. Studente gradueer met dieselfde eksamens as dié in openbare skole en handhaaf graadpuntgemiddeldes bo die nasionale gemiddelde. 

Jonathan Erz, hoof van die vereniging vir gedesentraliseerde leer, het gesê:

“Kinders het die reg op eersteklas onderwys. By ons skool kan ons gesinne voorsien van 'n opvoeding wat aan hul individuele leerbehoeftes voldoen en studente toelaat om te floreer. Dit is ons groot hoop dat die Hof hierdie onreg sal regstel en sal beslis ten gunste van opvoedkundige vryheid, met die erkenning dat ons skool innoverende en hoë-standaard onderwys verskaf deur moderne tegnologie, individuele studenteverantwoordelikheid en weeklikse bywoningsure.” 

Die Vereniging kon nie nuwe instellings stig nie. Weens die hibriede aard van die skool het die administratiewe howe die bevredigende vlak van onderwys erken, maar die model gekritiseer op grond daarvan dat studente min tyd saam spandeer tydens pouses en tussen sessies. Volgens binnelandse howe is dit 'n deurslaggewende opvoedkundige komponent waaraan hibriede instellings ontbreek.  

Duitsland se opvoedkundige beperkings oortree internasionale reg en nasionale wetgewing 

Duitsland, met 'n verbod op tuisonderrig en ernstige opvoedkundige beperkings, is in stryd met die reg op onderwysvryheid soos verskans in sy eie grondwet en in internasionale reg. Internasionale reg erken spesifiek die vryheid van liggame, soos die Vereniging, om opvoedkundige instellings sonder inmenging te stig en te bestuur, onderhewig aan “die vereiste dat die onderwys wat in sulke instellings gegee word, moet voldoen aan die minimum standaarde wat deur die Staat neergelê kan word” . (Internasionale Verdrag oor Ekonomiese, Sosiale en Kulturele Regte, Artikel 13.4) 

Internasionale Verdrag oor Ekonomiese, Sosiale en Kulturele Regte, Artikel 13.3 sê dat regerings verplig is om:

“die vryheid van ouers … om vir hul kinders skole te kies, anders as dié wat deur die openbare owerhede ingestel is, wat voldoen aan die minimum onderwysstandaarde wat deur die staat neergelê of goedgekeur mag word en om die godsdienstige en morele opvoeding van hul kinders te verseker in ooreenstemming met hul eie oortuigings”. 

Met betrekking tot die wet het dr. Böllmann gesê:

“Dit is duidelik in die internasionale reg vasgestel dat ouers die eerste gesag is vir die opvoeding van hul kinders. Wat die Duitse staat doen om onderwys te ondermyn, is 'n openlike skending van nie net vryheid van onderwys nie, maar ook van ouerlike regte. Boonop toon afstandsonderrig tydens Covid-19-inperkings dat 'n algehele verbod op onafhanklike en digitaal ondersteunde leer verouderd is.” 

Die Duitse Grondwet (Artikel 7 van die Grondwet) waarborg die reg om privaatskole te stig — die binnelandse howe se interpretasie maak hierdie reg egter oneffektief. ADF Internasionale prokureurs voer aan dat dit op sy beurt 'n skending van die Europese Konvensie van Menseregte is. "Keer op keer het die Europese Hof vir Menseregte dit duidelik gemaak dat die Konvensieregte prakties en doeltreffend moet wees," sê die persverklaring van ADF Internasionaal.  

- Advertensie -
- EKSKLUSIEWE INHOUD -kol_img
- Advertensie -
- Advertensie -
- Advertensie -

Moet lees

Jongste artikels

- Advertensie -