8.5 C
Brusel
Neděle, září 24, 2023
Výběr redakceNěmecko se obrátilo na ESLP za odmítnutí akreditace křesťanské škole

Německo se obrátilo na ESLP za odmítnutí akreditace křesťanské škole

Porušení svobody vzdělávání: Německo popírá akreditaci křesťanských soukromých škol, případ podaný u nejvyššího evropského soudu pro lidská práva

ODMÍTNUTÍ ODPOVĚDNOSTI: Informace a názory reprodukované v článcích jsou těmi, kdo je uvedli a je jejich vlastní odpovědnost. Publikace v The European Times neznamená automaticky souhlas s názorem, ale právo jej vyjádřit.

PŘEKLADY ODMÍTNUTÍ ODPOVĚDNOSTI: Všechny články na tomto webu jsou publikovány v angličtině. Přeložené verze se provádějí prostřednictvím automatizovaného procesu známého jako neuronové překlady. V případě pochybností se vždy podívejte na původní článek. Děkuji za pochopení.

Juan Sánchez Gil
Juan Sánchez Gil
Juan Sanchez Gil - at The European Times Zprávy - Většinou v zadních řadách. Podávání zpráv o korporátní, sociální a vládní etice v Evropě a mezinárodně s důrazem na základní práva. Také dát hlas těm, kterým všeobecná média naslouchají.

Více od autora

Porušení svobody vzdělávání: Německo popírá akreditaci křesťanských soukromých škol, případ podaný u nejvyššího evropského soudu pro lidská práva

Štrasburk - Poskytovatel křesťanských hybridních škol se sídlem v německém Laichingenu bojuje proti represivnímu vzdělávacímu systému německého státu. Po první žádosti v roce 2014 německé úřady uvedly, že Asociace pro decentralizované vzdělávání nemůže poskytovat základní a střední vzdělání, i když splnil všechny státem nařízené požadavky a osnovy. Škola Asociace je založena na nové a stále populárnější formě vzdělávání, která kombinuje učení ve škole a doma.

Právníci z ADF International, skupiny pro lidská práva, předložili 2. května případ Evropskému soudu pro lidská práva (ESLP).

  • Německá hybridní škola – inovativní model výuky ve třídě i doma – podala žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva poté, co byla zamítnuta akreditace 
  • Německo má celosvětově jeden z nejpřísnějších vzdělávacích systémů; nižší soud uvádí nedostatek socializace pro studenty  

Dr. Felix Bollmann, ředitel evropské advokacie pro ADF International a právník, který případ předložil ESLP, uvedl následující:

„Právo na vzdělání zahrnuje právo přijmout inovativní přístupy, jako je hybridní vzdělávání. Omezováním tohoto vzdělávacího modelu stát porušuje právo německých občanů na vzdělání, které je v souladu s jejich přesvědčením. Pokud jde o požadavek fyzické přítomnosti, Německo má jeden z nejpřísnějších vzdělávacích systémů na světě. Skutečnost, že inovativní škola založená na křesťanských hodnotách nebyla uznána, je vážný vývoj, který si zaslouží přezkoumání Soudem. Případ odhaluje strašlivé problémy se svobodou vzdělání v zemi,“

První žádost o akreditaci podala Asociace v roce 2014, státní školské orgány ji však tři roky ignorovaly. Kvůli nečinnosti podali žalobu v roce 2017, přičemž první soudní jednání se uskutečnilo až v roce 2019, odvolání v roce 2021 a soud třetí instance v květnu 2022. V prosinci 2022 Nejvyšší soud poslední domácí odvolání zamítl. 

Hybridní vzdělávání, úspěšné a oblíbené, přesto omezené 

Asociace pro decentralizované učení již devět let efektivně provozuje nezávislou hybridní školu, která kombinuje výuku ve třídě s digitálními online lekcemi a samostatným studiem doma. Instituce zaměstnává státem schválené instruktory a dodržuje předem stanovený učební plán. Studenti absolvují pomocí stejných zkoušek jako na veřejných školách a udržují si průměry známek nad celostátním průměrem. 

Jonathan Erz, vedoucí sdružení pro decentralizované vzdělávání, uvedl:

„Děti mají právo na prvotřídní vzdělání. V naší škole můžeme rodinám poskytnout vzdělání, které odpovídá jejich individuálním vzdělávacím potřebám a umožňuje studentům vzkvétat. Naší velkou nadějí je, že Soud napraví tuto nespravedlnost a rozhodne ve prospěch svobody vzdělávání a uzná, že naše škola poskytuje inovativní a vysoce kvalitní vzdělávání prostřednictvím moderních technologií, individuální odpovědnosti studentů a týdenní docházky.“ 

Sdružení se nepodařilo založit nové instituce. Vzhledem k hybridní povaze školy správní soudy uznaly uspokojivou úroveň vzdělávání, ale kritizovaly model s odůvodněním, že studenti spolu tráví málo času o přestávkách a mezi vyučovacími hodinami. Podle tuzemských soudů jde o zásadní vzdělávací prvek, který hybridním institucím chybí.  

Německá vzdělávací omezení porušují mezinárodní a národní právo 

Německo se zákazem domácího vzdělávání a přísnými vzdělávacími omezeními porušuje právo na svobodu vzdělávání, jak je zakotveno v jeho vlastní ústavě a v mezinárodním právu. Mezinárodní právo výslovně uznává svobodu orgánů, jako je Asociace, zřizovat a řídit vzdělávací instituce bez zasahování, s výhradou „požadavku, aby vzdělání poskytované v takových institucích odpovídalo minimálním standardům, které může stát stanovit“ . (Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních a kulturních právech, článek 13.4) 

Článek 13.3 Mezinárodního paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech říká, že vlády jsou povinny respektovat:

„svoboda rodičů … vybrat pro své děti školy jiné než ty, které zřizují orgány veřejné moci, které splňují takové minimální vzdělávací standardy, které mohou být stanoveny nebo schváleny státem, a zajistit náboženské a mravní vzdělání svých dětí v souladu s jejich vlastním přesvědčením“. 

S ohledem na zákon Dr. Böllmann uvedl:

„V mezinárodním právu je jasně stanoveno, že rodiče jsou první autoritou pro vzdělávání svých dětí. To, co německý stát dělá, aby podkopal vzdělání, je zjevným porušením nejen svobody vzdělání, ale také rodičovských práv. Navíc distanční vzdělávání během blokování Covid-19 ukazuje, že úplný zákaz nezávislého a digitálně podporovaného vzdělávání je zastaralý. 

Projekt Německý základní zákon (článek 7 Ústavy) zaručuje právo zřizovat soukromé školy – výklad vnitrostátních soudů však toto právo činí neúčinným. Právníci ADF International tvrdí, že se jedná o porušení Evropské úmluvy o lidských právech. „Evropský soud pro lidská práva znovu a znovu objasnil, že práva podle Úmluvy musí být praktická a účinná,“ uvádí se v tiskovém prohlášení ADF International.  

- Reklama -
- EXKLUZIVNÍ OBSAH -spot_img
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Musíš číst

Poslední články

- Reklama -