19.7 C
Brussel
Torsdag september 21, 2023
Redaktørens valgTyskland anlagt for EMD for å nekte akkreditering til en kristen skole

Tyskland anlagt for EMD for å nekte akkreditering til en kristen skole

Brudd på utdanningsfriheten: Tyskland nekter akkreditering av kristen privatskole, sak anlagt ved Europas øverste menneskerettighetsdomstol

ANSVARSFRASKRIVELSE: Informasjon og meninger gjengitt i artiklene er de som oppgir dem, og det er deres eget ansvar. Publisering i The European Times betyr ikke automatisk tilslutning til synspunktet, men retten til å uttrykke det.

ANSVARSFRASKRIVELSE OVERSETTELSE: Alle artiklene på dette nettstedet er publisert på engelsk. De oversatte versjonene gjøres gjennom en automatisert prosess kjent som nevrale oversettelser. Hvis du er i tvil, se alltid den originale artikkelen. Takk for forståelsen.

Juan Sanchez Gil
Juan Sanchez Gil
Juan Sanchez Gil - kl The European Times Nyheter - Mest i de bakre linjene. Rapportering om bedrifts-, sosiale og statlige etiske spørsmål i Europa og internasjonalt, med vekt på grunnleggende rettigheter. Gir også stemme til de som ikke blir lyttet til av de generelle mediene.

Mer fra forfatteren

Brudd på utdanningsfriheten: Tyskland nekter akkreditering av kristen privatskole, sak anlagt ved Europas øverste menneskerettighetsdomstol

Strasbourg – En kristen hybridskoleleverandør med base i Laichingen, Tyskland, kjemper mot den tyske statens undertrykkende utdanningssystem. Etter den første søknaden i 2014 sa tyske myndigheter at Foreningen for desentralisert læring ikke kunne gi grunnskole og videregående opplæring, selv om det oppfylte alle de statlige kravene og læreplanene. Foreningens skole bygger på en ny og stadig mer populær utdanningsform som kombinerer læring i skolen og hjemme.

2. mai tok advokater fra ADF International, en menneskerettighetsgruppe, saken til Den europeiske menneskerettighetsdomstolen (EMD).

  • Tysk hybridskole – innovativ læringsmodell i klassen og hjemme – tar utfordringen til Den europeiske menneskerettighetsdomstolen etter at akkreditering ble nektet 
  • Tyskland har et av de mest restriktive utdanningssystemene i verden; lavere domstol siterer mangel på sosialisering for studenter  

Dr. Felix Bollmann, direktøren for European Advocacy for ADF International og advokaten som sendte inn saken for EMD, uttalte følgende:

"Retten til utdanning inkluderer retten til å omfavne innovative tilnærminger som hybrid skolegang. Ved å begrense denne utdanningsmodellen krenker staten tyske borgeres rett til å ta utdanning som er i samsvar med deres overbevisning. Når det gjelder kravet om fysisk tilstedeværelse, har Tyskland et av de mest restriktive utdanningssystemene i verden. At en nyskapende skole basert på kristne verdier har blitt nektet anerkjennelse, er en alvorlig utvikling som er verdt å granskes av domstolen. Saken bringer frem de alvorlige problemene med utdanningsfrihet i landet,»

Foreningen sendte inn sin første søknad om akkreditering i 2014, men statlige utdanningsmyndigheter ignorerte den i tre år. På grunn av passiviteten anla de et søksmål i 2017, med det første rettsmøtet som ikke fant sted før i 2019, anken i 2021 og domstolen i tredje instans i mai 2022. I desember 2022 avviste Høyesterett den endelige innenlandske anken. 

Hybrid utdanning, vellykket og populær, men likevel begrenset 

Foreningen for desentralisert læring har effektivt drevet en uavhengig hybridskole de siste ni årene, som kombinerer klasseundervisning med digitale netttimer og selvstendige studier hjemme. Institusjonen ansetter statsgodkjente instruktører og følger en forhåndsbestemt læreplan. Studenter oppgraderer ved å bruke de samme eksamenene som de i offentlige skoler og opprettholder karaktergjennomsnitt over landsgjennomsnittet. 

Jonathan Erz, leder av foreningen for desentralisert læring, uttalte:

«Barn har rett til en førsteklasses utdanning. På skolen vår kan vi gi familier en utdanning som møter deres individuelle læringsbehov og lar elevene blomstre. Det er vårt store håp at domstolen vil rette opp denne urettferdigheten og dømme til fordel for utdanningsfrihet, og erkjenner at skolen vår gir nyskapende og høystandard utdanning gjennom moderne teknologi, individuelt elevansvar og ukentlige tilstedeværelsestimer». 

Foreningen klarte ikke å etablere nye institusjoner. På grunn av skolens hybride karakter anerkjente forvaltningsdomstolene det tilfredsstillende utdanningsnivået, men kritiserte modellen med den begrunnelse at elevene tilbringer lite tid sammen i pausene og mellom øktene. Ifølge innenlandske domstoler er dette en avgjørende utdanningskomponent som hybride institusjoner mangler.  

Tysklands utdanningsrestriksjoner bryter med internasjonal lov og nasjonal lov 

Tyskland, med forbud mot hjemmeundervisning og strenge utdanningsrestriksjoner, er i strid med retten til utdanningsfrihet slik den er nedfelt i sin egen grunnlov og i folkeretten. Folkeretten anerkjenner spesifikt friheten til organer, slik som foreningen, til å etablere og lede utdanningsinstitusjoner uten innblanding, med forbehold om "kravet om at utdanningen gitt ved slike institusjoner skal være i samsvar med slike minimumsstandarder som kan være fastsatt av staten" . (Internasjonal konvensjon om økonomiske, sosiale og kulturelle rettigheter, artikkel 13.4) 

Den internasjonale konvensjonen om økonomiske, sosiale og kulturelle rettigheter, artikkel 13.3 sier at regjeringer er forpliktet til å respektere:

«foreldres frihet … til å velge andre skoler for sine barn enn de som er etablert av offentlige myndigheter, som er i samsvar med slike minimumsstandarder for utdanning som kan være fastsatt eller godkjent av staten, og for å sikre deres barns religiøse og moralske opplæring i samsvar med sin egen overbevisning». 

Med hensyn til loven uttalte Dr. Böllmann:

«Det er tydelig etablert i folkeretten at foreldre er den første myndigheten for opplæring av barna sine. Det den tyske staten gjør for å undergrave utdanning er et åpenlyst brudd på ikke bare friheten til utdanning, men også av foreldres rettigheter. Dessuten viser fjernundervisning under Covid-19-nedstenginger at et fullstendig forbud mot uavhengig og digitalt støttet læring er utdatert.» 

De tysk grunnlov (Artikkel 7 i Grunnloven) garanterer retten til å etablere private skoler - men de nasjonale domstolenes tolkning gjør denne retten ineffektiv. ADF Internationals advokater hevder at dette i sin tur er et brudd på den europeiske menneskerettighetskonvensjonen. «Gå på gang har Den europeiske menneskerettighetsdomstolen gjort det klart at konvensjonsrettighetene må være praktiske og effektive», heter det i pressemeldingen til ADF International.  

- Annonse -
- EKSKLUSIVT INNHOLD -spot_img
- Annonse -
- Annonse -
- Annonse -

Må lese

Siste artikler

- Annonse -