11.2 C
Brussel
Lørdag, september 30, 2023
IntervjuTyrkia, fysisk og seksuell vold fra politiet mot 100+ Ahmadi-asylsøkere

Tyrkia, fysisk og seksuell vold fra politiet mot 100+ Ahmadi-asylsøkere

Willy Fautré intervjuet Hadil El Khouli, talspersonen for Ahmadi-asylsøkerne, for The European Times.

ANSVARSFRASKRIVELSE: Informasjon og meninger gjengitt i artiklene er de som oppgir dem, og det er deres eget ansvar. Publisering i The European Times betyr ikke automatisk tilslutning til synspunktet, men retten til å uttrykke det.

ANSVARSFRASKRIVELSE OVERSETTELSE: Alle artiklene på dette nettstedet er publisert på engelsk. De oversatte versjonene gjøres gjennom en automatisert prosess kjent som nevrale oversettelser. Hvis du er i tvil, se alltid den originale artikkelen. Takk for forståelsen.

Willy Fautre
Willy Fautrehttps://www.hrwf.eu
Willy Fautré, tidligere chargé de mission ved kabinettet til det belgiske utdanningsdepartementet og ved det belgiske parlamentet. Han er direktør for Human Rights Without Frontiers (HRWF), en frivillig organisasjon med base i Brussel som han grunnla i desember 1988. Hans organisasjon forsvarer menneskerettigheter generelt med et spesielt fokus på etniske og religiøse minoriteter, ytringsfrihet, kvinners rettigheter og LHBT mennesker. HRWF er uavhengig av enhver politisk bevegelse og enhver religion. Fautré har utført faktaoppdrag om menneskerettigheter i mer enn 25 land, inkludert i farlige regioner som i Irak, i det sandinistiske Nicaragua eller i maoistiske territorier i Nepal. Han er foreleser ved universiteter innen menneskerettighetsfeltet. Han har publisert mange artikler i universitetstidsskrifter om forholdet mellom stat og religioner. Han er medlem av Presseklubben i Brussel. Han er menneskerettighetsforkjemper i FN, Europaparlamentet og OSSE.

Mer fra forfatteren

Argentina: PROTEXs farlige ideologi. Hvordan lage "prostitusjonsofre"

0
PROTEX, et argentinsk byrå som bekjemper menneskesmugling, har møtt kritikk for å lage imaginære prostituerte og forårsake reell skade. Lær mer her.

Over 2000 hjem til Jehovas vitner søkte på 6 år i Russland

0
Oppdag den sjokkerende virkeligheten Jehovas vitner står overfor i Russland. Over 2,000 hjem ransaket, 400 fengslet og 730 troende siktet. Les mer.

Fem russiske Jehovas vitner dømt til totalt 30 års fengsel

0
Oppdag den pågående forfølgelsen av Jehovas vitner i Russland, der troende risikerer fengsel for å praktisere sin tro privat.

Willy Fautré intervjuet Hadil El Khouli, talspersonen for Ahmadi-asylsøkerne, for The European Times.

Den 24. mai over 100 medlemmer av Ahmadi Religion – kvinner, barn og eldre – fra syv land med muslimsk majoritet, der de regnes som kjettere, presenterte seg ved den tyrkisk-bulgarske grensen å inngi et asylsøksmål til det bulgarske grensepolitiet, men de ble nektet tilgang til det av tyrkiske myndigheter.

Noen dager senere løslot en tyrkisk domstol en utvisningsordre om over 100 medlemmer av Ahmadi Religion of Peace and Light fra syv land. Mange av dem, spesielt i Iran, vil risikere fengsel og kan bli henrettet hvis de sendes tilbake til opprinnelseslandet. 2. juni anket advokatene i gruppen.

Willy Fautré intervjuet Hadil El Khouli, talspersonen for Ahmadi-asylsøkerne, for The European Times. Hadil El Khouli er medlem av Ahmadi Religion of Peace and Light samfunnet i London, og hun er koordinator for menneskerettigheter i religionen.

Intervjuer Hadil El Khouli

European Times: I flere dager har over 100 Ahmadier fra syv land sittet fast ved grensen mellom Tyrkia og Bulgaria. Hva er deres situasjon?

Hadil El Khouli:  Jeg våknet av forferdelige nyheter i morges som bokstavelig talt fikk magen til å snu.

Akkurat som vi i går anket en utvisningsordre fra tyrkiske myndigheter om å returnere 104 medlemmer av Ahmadi Religion of Peace and Light, dukket det opp rapporter om fysisk vold, tortur og trusler om seksuell vold fra det tyrkiske politiet i Edirne, mot våre medlemmer i fengsling.

En helserapport satt sammen av det juridiske teamet som representerer gruppen viser at 32 av 104 medlemmer i varetekt rapporterte skader og blåmerker fra julingen, inkludert 10 kvinner og 3 barn.

European Times: Hvordan ble du kjent med vitnesbyrdet til et av ofrene?

Hadil El Khouli: Gjennom et lekket lydopptak fra internering, forteller Puria Lotfiinallou, en 26 år gammel iransk ungdom, opprivende detaljer om de alvorlige julingene han og andre medlemmer ble utsatt for.

Ahmadi Religion of Peace and Light - Puria Lotfiinallou er til høyre. Han ble truet med seksuell vold av det tyrkiske gendarmeriet.
Ahmadi religion av fred og lys - Puria Lotfiinallou er til høyre. Han ble truet med seksuell vold av det tyrkiske gendarmeriet – Bilder levert av Hadil El Khouli

Han sa:

«De slo meg og slo hodet mitt i bakken. De tok meg med til politistasjonen, trakk meg i håret, slo meg i bakken flere ganger og slo meg.»

Fysisk vold var ikke den eneste formen for overgrep gruppen ble utsatt for. Puria fortsatte deretter med å fortelle hvordan tyrkisk gendarmeri truet ham med seksuell vold, ba ham utføre oralsex på ham, og sa at de ville drepe ham hvis han forteller det til noen.

Han sa:

"Så tok de meg med på badet og her sa han til meg at du skulle gi meg en blow job ... de ba oss feilaktig si at vi har det bra, og hvis vi ikke sier at vi har det bra, vil vi slå deg og drepe du."

Da Purias urovekkende beretning ble hørt over telefonen, kunne jeg ikke få stemmen hans ut av tankene mine, en synlig stamming kunne høres av frykt og sjokk over det han var vitne til.

European Times: Hva slags vold ble andre Ahmadier utsatt for?

Hadil El Khouli: Puria la også til hvordan selv de mest sårbare menneskene ikke ble spart. Eldre menn og kvinner med dårlige helsetilstander ble slått til de ble bevisstløse.

«De behandler oss som fanger. Der jeg var, slo de en 75 år gammel mann og fikk blåmerker i beinet hans, og de sparte ikke engang en gammel mann. De tok til og med søsteren Zahra (51 år) og slo henne. Hun falt bevisstløs på bakken og tilstanden hennes var dårlig, men ingen så på henne engang.»

Purias beretning er bare en av mange vi har mottatt de siste dagene fra menn og kvinner i ulike aldre og nasjonaliteter, som viser tyrkiske myndigheters bevisste målretting av våre medlemmer i internering. Det er et opprørende brudd på internasjonalt menneskerettigheter lov, internasjonal flyktningrett og religionsfrihet.

European Times: Hva risikerer Ahmadi-asylsøkerne hvis de sendes tilbake til hjemlandet?

Hadil El Khouli: De 104 asylsøkerne, inkludert 27 kvinner og 22 barn fra over syv forskjellige land, kommer fra land med muslimsk majoritet hvor de regnes som kjettere og vantro. De står i fare for grusom og umenneskelig behandling, fengsel og til og med dødsdom i et land som Iran hvis Kalkun deporterer dem tilbake til opprinnelseslandene.

European Times: Hvordan dekker tyrkiske og utenlandske medier denne saken?

Hadil El Khouli: Tragedien i denne presserende situasjonen blir forverret av medias fravær på stedet og mangel på rapportering om denne saken. Det var imidlertid en skotsk journalist som prøvde å dekke problemet. Han ble slått av politiet og arrestert.

Vi har slitt med å få internasjonale mediers oppmerksomhet til å rapportere ordentlig om en så presserende humanitær krise. De tyrkiske statsmediene rapporterer falske nyheter som anklager journalisten for å være agent og spion for Storbritannia.

Tyrkia må holdes ansvarlig for disse gravene menneskerettigheter overgrep, gjerningsmennene skal straffeforfølges, oppreisning skal leveres og rettferdighet for ofrene.

REDaksjonell MERKNAD: Skal noen søke kontakt med Hadil El Khouli, hennes kontakt er: [e-postbeskyttet] eller +44 7443 106804

- Annonse -
- EKSKLUSIVT INNHOLD -spot_img
- Annonse -

37 KOMMENTARER

 1. Thank the lord that there was a live stream at the Turkish boarder because they are abusing these innocent people in every horrible way knowing a camera and press crew were present also ,imagine that there were none.Its evil and they need to get punished for their crimes.
  Hvor var menneskeheten, kjærligheten og freden,??Bare i de 106 menneskene. Det ba om frihet.
  Thank you European Times for publishing this .
  La oss nå be for de 104 som fortsatt er der.

 2. الإنسانية قبل الحدود
  نطالب بالإفراج الفوري عن لاجئين دين سلام ونور الاحمدي
  الرحمة والإنسانية أولا

 3. Vi ber humanitære organisasjoner legge press på den tyrkiske regjeringen for å frigjøre våre medlemmer og ikke sende dem tilbake til sine land

Kommentarer er stengt.

- Annonse -
- Annonse -

Må lese

Siste artikler

- Annonse -